Arayışlar - Lou Andreas-Salomé

Arayışlar - Lou Andreas-Salomé
—Beni tanıdın demek!
 —Tanımak mı? Evet, daha gelenin sen olabileceğini düşünmeden tanıdım. Yürüyüşünden. O kaygısızca salınarak yürüyüşünden; bir tek sen böyle yürürsün, sen yürürken dünyanın bütün yolları düzmüş veya önündeki görünmez bir varlık yolları senin için düzeltiyormuş gibi geliyor insana. Ve karda geldin… Yürüyerek, öyle mi?

E.K.O.G.’ un Kasım ayı kitaplarından ikincisi de bitti. Yine Lou Andreas-Salomé’nin yazdığı Arayışlar. Diğer kitap Feniçka’dan okuması kesinlikle daha zor, anlaşılması bir o kadar güç.

Çocukluğundan beri Benno’ya büyük bir tutku ile bağlı olan Adine, en büyük hayalini gerçekleştirir ve onunla nişanlanır. Ancak bu uğurda son derece yetenekli olduğu ressamlıktan vazgeçtiği yetmezmiş gibi bir de Benno’nun istediği şekilde evinin kadını, çocuklarının anası olmak zorundadır. Gelgelelim bu dayatma ve zorlama hayat, Adine’nin katlanabileceğinden çok daha zordur. Bunun sonucunda günden güne solmaya ve hastalanmaya başlar. Gösterdiği fedakârlıkların karşılığı olarak hastalıklı bir hayat olarak aldığı yetmezmiş gibi bir de biricik aşkı Benno tarafından terk edilir. Girdiği bunalımdan kurtulmak için annesi ile birlikte uzun bir Avrupa yolculuğuna çıkan Adine ( buna da ayrıca gıcığım, nasıl bir hayat bu, kafana göre yolculuğa çık, yıllarca geri dönme, nereden geliyor bu değirmenin suyu) geri döndüğünde Paris’e bir atölye açıp ressamlığa başlar ve kısa sürede sanat çevrelerine kendini ispatlar. Bir gün Benno’nun hal hatır soran, dostça bir mektubu üzerine eski hayatına kısa bir ziyaret yapmaya karar verir geri döndüğünde pek çok şey bıraktığı gibi olsa da Benno ve Adine arasındaki roller çoktan değişmiştir.

Arayışlar - Lou Andreas-Salomé


Feniçka’da olduğu gibi bu kitapta da uzun, gerçekten uzun, anlaması ve kavraması zor pek çok cümle var çevirmenin gerçekten takdire şayan olan başarısı, maalesef bu cümleleri anlamamı kolaylaştırmadı. Okurken gerçekten çok zorlandım ve sıkıldım

Feniçka gibi Arayışlar’da İş Bankası Kültür Yayınları tarafından basılmış. Kapakta kendini resmeden korkunç bir kadın var. Umarım Adine bu değildir. Feminizm ya da kadınların zafer kazandığı kitapları okumaktan hoşlananlar belki beğeneceklerdir ama ben beğenmedim.                                   Arayışlar - Lou Andreas-Salomé
                 Ø     Orijinal Adı: Eine Ausschweifung
            Ø      Yayın tarihi: Eylül 2017 (4. Baskı)
            Ø      Yazar: Lou Andreas-Salomé
            Ø      Almanca'dan Çeviren: İlknur İgan
            Ø      Ebat: 12,5 x 20,5 cm
            Ø      Sayfa: 80
            Ø      ISBN: 9786053328520
            Ø      Goodreads Puanı: 3.85

Yorum Gönderme

0 Yorumlar