Bağımsızlığa Doğru - Le Deuxieme Sexe

İlk baskısını Payel yayınevinden 1969 yılında yapan ve elimde 1972 tarihli üçüncü baskısını tuttuğum kitabın bence en ilginç özelliği, hali hazırda, aynı yayınevi, aynı çevirmen ve hatta aynı kapak ile sekizinci baskısını yapması. İnsan gerçekten hayret ediyor.
Kitap feminist kuramın öncülerinden Simone de Beauvoir tarafından yazılmış ve sunum itibari ile doktora tezini andırıyor. Baştan sona kadının toplumdaki yeri, toplumsal, siyasal, cinsel, ahlaki yaşamında erkeklerin etkileri, bundan kurtulmak için yapılması gereken düşünsel eylemler, bir sürü yabancı referanslar verilerek detaylı olarak, benim anlama kabiliyetimin çok çok üstünde anlatılmış.
Elimdeki kitap, sanırım yine elimde olan bir kitabın devamı olma özelliğinde, henüz tam emin değilim. (bu tür, bizzat kendi satın almadığım, bir şekilde elime geçen kitapları alfabetik olarak okuduğum için ilk bunu okudum). Kitap;
VI: Kadının Durumu ve Kişiliği,
İkinci Kesim: Doğrulamalar
I: Kendine Hayran Kadın
II: Sevdalı Kadın
III: Sofu Kadın
Üçüncü Kesim: Kurtuluşa Doğru
I: Bağımsız Kadın
Sonuç
bölümlerinden oluşuyor.
Kitabın diğer bir özelliği çevirisi. Her ne kadar sın baskılarda güncellendiğini düşünsem de, kitap satış sitelerindeki tanıtım yazısı ile elimdeki baskının giriş kısmının birebir aynı olması bu düşüncemi pek desteklemiyor. Muhtemelen o dönem dilimizde olmayan fikirlerden bahsettiğinden olsa gerek bir çok kelim edilgen çatılı fiillerden türetilmiş. Sanırım bunların bir çoğu başka kitapta ya hiç kullanılmadı, ya da zamanla kullanımdan kalkarak yerini kelimenin orjinaline bıraktı.  Bakışık (simetrik), içkinlik (kendinde taşıdığı değişmez kişilik), açınlama (vahiy), yetke, duygudaşlık (sempati) ve kendiliğindenlik kitaptaki onlarca yabancı gelen kelimeden bir kaçı.
Ve yine bence kitabın en can alıcı güzelliği, güzel ülkemde bugün sosyal paylaşım sitelerinin yasaklanması tartışılırken, taa 1969 yılında ülkemde kadının başkaldırıp toplumda bir yerlere gelebilmesi (ki o dönem Türk kadını elbette bi yerlerdeydi) ya da daha nasıl ileri gidebilirin bu tür kitaplarla tartışılması.
Direk olarak bana (ve büyük ihtimal bir çoğumuza) çok bir şey ifade etmediğinden okunabilir olmasa da ilgi alanı olanlar için eşsiz bir kaynak olması ve yukarıda bahsettiğim hususlar açısından saygı duyulması gereken bir eser.

Bağımsızlığa Doğru - Le Deuxieme Sexe ( Simone De Beauvoir)

Yorum Gönderme

0 Yorumlar