Hayalet Tugay
İlk kitap Yaşlı Adamın Savaşı'nın devamı olan kitap yine İthaki Yayınlarından çıkmış. Baskı kalitesi, çeviri gayet güzel. 

Bu kez, ilk kitapta kısaca bahsedilen, hatta ilk kitabın kahramanı John Perry'nin birlikte bir operasyona katıldığı Hayalet Tugay'ın içindeyiz. Gerçek Doğan John Perry'nin aşkı, özel kuvvetler teğmeni Jane Sagan ile er Jared Dirac baş aktörler. Koloni Savunma Güçlerine ihanet eden bilim adamı Bouitin'in KSG kayıtlarında tutulan bilinci özel kuvvetler askeri Jared'in beyin şablonuna aktarılır. Maksat Boutin'in planlarını öğrenebilmektir.

İlk kitaba kıyasla daha derin karakter kurgusu, kainat boyutunda politik entriklarla sağlamlaştırılmış alt yapı kitabın artıları. Kitabın evreni her ne kadar kusursuz düşünülmüşse de; bahsi geçen ırkları (rrayler, elhesalar, obinler) dış özellikleri peki iyi tarif edilememiş, hatta zaman zaman duruma göre yeni özellikler eklenmiş, eksiltilmiş gibi geldi. İlk kitaptan beri hayran kaldığım akıllı kan, beyin dostu (ki bu çeviriler de harika olmuş) gibi teknolojik kurgular süper. Bence Scalzi'nin hayattaki en büyük şansızlığı Lucas'tan sonra dünyaya gelmek. Zira bu seri filme dahi çekilse ana temada Yıldız Savaşları'ndan araklanmış hissi verecek.

Bir de yazar, her ne kadar teşekkür kısmında devam kitabı yazmaya ilk kitabı yazdıktan sonra karar verdiğini söylese de yemezler... Hatta devam kitabı yazmayacak olduktan sona ilk kitabı o hali ile bırakan adama söverler...

Amaçsız aksiyon ve en büyük asker bizim asker modundaki ilk kitaptaki soru işaretlerini gideren, şu hali ile bile serinin dördüncü kitabını (Zoe'nin Öyküsü) almaya mecbur bırakan (üçü bu kadar merak etmiyorum), insanoğlunun aç gözlülüğünün 7 galakside baki kalacağını ortaya koyan hikayesi ile fırsatını bulursanız okumanız gerekenlerden...

Yorum Gönderme

0 Yorumlar