Stilist
Daha önce "Beyoğlu Rapsodisi" felaketi ile sonuçlanan polisiye maceramdan sonra ya bu da aynı çıkarsa diye korkarak başladım. Ama neyse ki aynı çıkmadı. Kurgu süper, konu heyecanlı, anlatım akıcı. 470 sayfalık kitapta lüzumsuz olduğunu düşünebileceğiniz tek bir sayfa dahi yok. Bir paragraf kaçırsanız konudan kopabilirsiniz.Genel olarak bakıldığında, çok aşina olmadığımızdan olsa gerek; Rusça isimleri akılda tutmak biraz zorlasa da Edirne'li hemşehrimin çevirdiği bu kitaptan büyük keyif aldım. son sayfasına kadar sıkılmadan okudum.
Arka kapak:

1990'ların Moskava'sı...

Yaşları on dört ile on yedi arasında değişen dokuz genç erkek, aşırı dozda uyuşturucudan ölü bulunurlar. Eldeki tek ipucu, Moskova'nın dışındaki Hayal sitesi yakınlarında bulunan ve son kurbanın kaçırılmasında kullanılan çalıntı arabadır.

Dedektif Anastasia (Nastya) Kemanskaya, bu ipucunun peşine takıldığında eski sevgilisi Soloyev'le yeniden karşılaşmak "ve hesaplaşmak" zorunda kalır. Esrarengiz bir kaza sonucu tekerlekli sandalyeye bağımlı kalan ünlü çevirmen Soloyev'in evinde işlenen cinayetlerle işler iyice karışır: Bir yandan "Uzakdoğu bestseller"ları ile satış rakamları milyonları bulan "Şerhan" yayınevindeki entrikalar, bir yandan da halen kayıp olan ve cesetleri bulunamayan beş genç erkek... Bu cinayetler birbiri ile bağlantılı mıdır? Yoksa Dedektif Nastya'yı (ve okuru) bambaşka bir sürpriz mi beklemektedir?

Bugüne kadar otuzun üzerinde roman yazan, kitapları yirmi dile çevrilip on yedi milyon satan ve televizyon dizilerine konu olan ünlü Rus polisiye yazarı Alexandra Marinina ilk kez Türkçe'de.


Seviye: Okumadan Geçme

Yorum Gönderme

0 Yorumlar