Kaplan ! Kaplan ! - Alfred Bester

        
ışınlanma, kitap yorumu, bilim kurgu
Kitap insanoğlunun en büyük hayallerinden biri düşünce gücü ile bir yerden bir yere naklin (sıradan bilim kurgularda ışınlama, çizgi romanlarda teleport, bu kitaptaki adı ile jaunteleme) keşfedilmesi ile başlıyor. Ondan sonra zaten 2400 yılına atlıyoruz.

Saldırıya uğrayan gemisinde mahsur kalan Gully Foyle günler süren beklemenin ardından kendisini almadan geçen "Vorga" isimli geminin ardından intikam ateşi ile yanmaya başlar, olaylar gelişir. Bilim kurgu tekniğinin çok üzerinde bir anlatımla insan ırkının açgözlülüğü ve toplum eleştirisinin düşmanlığı Dünya Klasikleri seviyesinde anlatılmış olması  su katılmadık bir bilim kurgu bekleyenleri hayal kırıklığına uğratabilir. Tıpkı bende olduğu gibi... Özellikle ilk 4 bölüm aşırı derecede sıkıcı geldi. Arkasından 5 ve 6 bölüm ile hızlanan tempo, sonrasında giderek düştü ve son bölümde neredeyse dayanılmaz bir hal aldı. Gelecekteki  yaşamın kaotik olması klişesini saymazsak (ki kitabın yazıldığı tarih itibari ile bu klişenin öncüsü olabilir, saymayalım) kurgu açısından kusursuz olduğunu söyleyebilirim.


Çeviri idare eder seviyede olmakla birlikte ölçü birimlerinin bizim kullandığımız değerlere çevrilmemesi sıkıntı. 4 yarda uzunluğunda bir mesafeyi bir kaç saniyede geçmek iyi bir şey mi mesela, hiç bir fikrim yok. Öte yandan ilk bakışta kapak tasarımı her ne kadar etkileyici görünse de, kitabı okuduktan sonra çok saçma bir hal alıyor. Kapaktaki kaplan ve insanın gayri ahlaki birleşiminden doğmuş gibi duran yaratığın konumuzla alakasız olmasından kapağı çizen arkadaşın kitabın içeriği hakkında hiç bir fikri olmadığını anlıyoruz. Sanırım sadece arka kapaktaki tanıtımın sadece ilk cümlesini okuyup, kitap ismini birbirine bağlamış. Yani hadi kitabı okumaya üşendin - kaldı ki bu Türkiye standartlarında bir hayal - hiç değilse googleden kitabın orijinal ismini aratıp görsellere bakaydın. Bi yukarıda senin yaptığın kapağa bak, bir de dünyadaki örneklerine, hiç olmuş mu?


  
ışınlanma, bilim kurgu, kitap yorumu ışınlanma, bilim kurgu, kitap yorumu  ışınlanma, bilim kurgu, kitap yorumu


Yorum Gönderme

0 Yorumlar