Her Tuzluğum Var Diyene Hıyarla Yetişemedim - Metin Uca

kitap, kitap yorumu, gazete, Aziz Nesin
Çok önemli not: Bu kitaptan alıp yedi arkadaşına armağan edenin bütün işleri açıldı. Ama almayıp burun kıvıranın da başına gelmedik kalmadı. Bizden söylemesi.

Elime nereden (ve dahası neden) geçtiği bilmediğim kitaplardan biri daha. Bir dönem, sabah haberlerinde fırtına gibi esen, şimdilerde muhtemelen sivri dilinin bedelini ödediği için ortalarda görün(e)meyen Metin Uca yazmış.  İtiraf etmeliyim ki, esprileri, zekası, ince ve kara mizahı, acımadan laf sokmaları ile sunuculuk ve gazetecilikte açık ara önde biri olsa da aynı başarıyı yazarlıkta gösterememiş.

Aslında kitabın her sayfasında bir Metin Uca esprisi görmek mümkün. Mesela iç kapakta kendi adımızı yazmamız için bırakılmış boşluğun altına imza atmış. Altında "imza günüme gelemeyenler için dev hizmetimdir" yazılı. Yine öykülerden biri içeriğe gönderme olarak ters basılmış. Ne bileyim, çok biliyorsanız kendiniz yazın dercesine, birkaç sayfa kendi yazarlık denememiz için boş bırakılmış falan. Ancak hikâyelerin içeriğine gelince, maalesef kötü bir Aziz Nesin taklidi olmaktan öte geçememiş.

Yine de haksızlık etmek istemem. Bir kere iyi bir Aziz Nesin taklidi yapmak pek kolay bir iş değil. E sonra mizah eskiyen bir şey. Bu kitap yazılalı üzerinden 10 sene geçmiş. Tadını yitirmesi normal.

Hikâyeler, Metin Uca'nın kendine has, haber sunarken kullandığı, bol bol laf kalabalığı içeren kinayeli vecizeler ile yazılmış. Dinleti esnasında her ne kadar kulağa hoş gelse de okurken çekilir çile değil.

Kitabın son kısımlarında ki hikâyeler Çetin Uca mahlasıyla yazılmış. Sanırım Çetin Altan'a göndermeler içeriyor. Kitabın diğer kısmındaki hikâyelere bakarak biraz daha iyiler. Ancak geneli kurtarmaya yetmediğini söyleyebilirim.

kitap, kitap yorumu, gazete, Aziz NesinEpsilon yayınlarından çıkan kitabın kapağında, Metin Uca'nın -nedense bana- Bilbo Baggins'i hatırlatan, her zamanki gibi içten, fırlama ve hınzırca sırıtan bir pozu var. Hikayeler gibi ismi de gereksiz uzun ve tatsız olan kitap, editoria açısından süper. En küçük bir imla ya da yazım yanlışı göremedim, tebrikler.

Espri yeteneğine, enerjisine, dürüstlüğüne, açık sözlülüğüne her zaman hayran kalsam da yazarlığını sevmedim. Zaten kendisi de kitabın sonuna not düşmüş; "Yaşadığı günlere ve olaylar ahala çocuk gözlerle bakmaya, kendince dalgasını geçmeye çalışan bir adamın zırvalarına sonuna kadar dayanabildiğiniz için, sabrınız, hoşgörünüz için cümleten geçmiş olsun" diye. Egosu sıfır, harika, 1961 doğumlu olduğu halde İrfan Değirmenci'den daha genç duran bir adam.


Sanırım bundan sonra iki kitap daha yazmış. Eminim kendini geliştirmiştir ama yakın zamanda bunu kendi gözlerimle görmeye cesaretim yok. Size iyi okumalar. 


Ø       Orijinal Adı: Her Tuzluğum Var Diyene Hıyarla Yetişemedim
Ø       Yayın tarihi: 
Ø       Yazar: Metin Uca
Ø       Ebat: 14 x 20 cm
Ø       Sayfa: 176
Ø       ISBN: 9789756902165
Ø       Goodreads Puanı: 3.04

Yorum Gönderme

0 Yorumlar