Heykel - Robin Cook

heykel, mısır, piramitArtık eski tadını vermese de Robin Cook, okuma alışkanlığı edinmem de önemli bir isimdir. Sayesinde bir yazarın tüm kitaplarını okumanın çok da iyi bir şey olmadığını da öğrendim. Zira tarzına alıştıktan sonra, okunan her kitap tahmin edilebilir ve tekdüze bir hale geliyor.

Elimdeki kitap Ekim 1979’da, daha ben altı aylıkken basılmış. Yazarın Koma’dan sonra Türkiye’de yayınlanan ikinci kitabı. Koma’nın yayınlandığı 1978 yılından bugüne tam tamına 30 kitabı Türkçe’ye çevrilmiş. Hey gidi…

Konusu ne olursa olsun, eski kitaplar her anlamda güzel. Sıradan bir macera romanı bile olsa içinde o yıllar ile ilgili detaylar barındırabiliyor. Mesela şu cümleye bir bakın; “Otuz yaşına karşın vücudu oldukça formdaydı.” 37 yaşıma bastığım şu günde bana söylenecek laf mı bu? Tamam, ben 37 yaşıma karşın formda değilim ama bu tamamen benim tembelliğim; yaşımla alakası yok. Şaka bir yana demek ki o yıllarda otuz yaş ileri bir yaş kabul ediliyormuş. Yazarın aynı zamanda doktor olduğu da düşünülürse, otuz yaşında hala formda olmak tıbbi olarak ilgi çekiciymiş anlaşılan.

Kitabın konusu, bir ara benimde özellikle Christian Jacq sayesinde merak saldığım, eskiden çok daha popüler olan Mısır’ın gizemleri üzerine. Mısır tarihine gönül vermiş genç ve güzel ejiplojistimiz Erica Baron, sonunda yıllardır hayalini kurduğu Mısır tatiline kavuşmuştur. Ancak Mısır’a ayak basar basmaz Ortadoğunun gerçekleri ve tarihi eser kaçakçılarının arasında kalacaktır. Erica bir yandan Mısır’ın tarihi dokusu içinde Sethos ve Tutankhamen arasındaki bağlantıyı çözmeye çalışırken bir yandan da kaçakçılardan kurtulmaya çalışacaktır.

mısır, heykel, piramitYazarın öncüsü olduğu “tıbbi gerilim” tarzından oldukça uzak bir kitap. Genel hatları ile bir dönem onlarcası yazılan, çizilen, çekilen, Mısır’da geçen sıradan keşif hikayelerinden daha fazlası değil. Çok şükür Mısır’da kazılmamış, keşfedilmemiş tek saksı toprak bile kalmadı da bu hikayelerin devamı kesildi. Heyecan ve macera vasatın altında. Ana karakter Erica’nın güzelliği sık sık vurgulanmış. Okurken gözünüzde Sharon Stone canlansa da Erica, yemek zevkiyle tam bir Çinli. Kahvaltı da kahve ve kavun nedir anasını satayım? 

Ön kapakta bir insan suratı figürünün önünde bir kadın gölgesi var. Bu hali ile bir macera romanından çok bir fotoromanı andırıyor. Muhtemelen o dönemki okur kitlesi düşünülerek tasarlanmış bir kapak. Yoksa yurtdışı kapaklar aşağı yukarı şöyle bir şey. Çeviri güzel olmakla birlikte çok fazla yazım yanlışı yapılmış. Dikkatimi çeken bir diğer nokta da para birimlerinin bile Türkçeleştirilmiş olması. Kimbilir, belki yine o zamanki yasalarla alakalıdır. Arka kapakta, çoğu Robin Cook romanında olduğu gibi yazarın bir resmi var. Geçekten yakışıklı ve karizmatik bir adammış. Sonradan bu adetten vazgeçilmiş. Aşağıda paylaşacağım bu kitabın arka kapak resmi ve yazarın son halini görünce bu vazgeçmeyi anlamak güç değil. Bugün 76 yaşında olan yazar, hala yazmaya ve kapitalist sağlık sistemine giydirmeye devam ediyor. 


         robin cook, piramit, kitap  


         
  Kitabın Künyesi
 Ø  Orijinal Adı: Sphinx 
 Ø  Yayın tarihi: Ekim 1979
 Ø  Yazar: Robin Cook
 Ø  İngilizce'den Çeviri: Özay Süsoy
 Ø  Ebat: 13 x 19 cm
 Ø  Sayfa: 373
 Ø  ISBN: 
 Ø  Goodreads: 3,56Yorum Gönderme

0 Yorumlar