Feniçka - Lou Andreas Salomé


Feniçka - Lou Andreas Salomé
Aşkı nasıl hayal ederdin? Ah, çok basit. Son derece sade  ve sağlıklı. Sanırım hiç de şeytani ve romantik sayılamayacak şeylerle karşılaştırırdım aşkı. Her gün açlığımızı giderdiğimiz o kutsal, doyuran ekmekle; her gün evimizi açtığımız temiz havayla. Sonuç olarak her şeyi borçlu olduğumuz, ama haklarında pek öyle tumturaklı laflar etmediğimiz en önemli, en doğal, en güzel şeylerle…

Edirne Kitap Okur Grubu olarak bu ay bir yerine kısa kısa iki kitap okumaya karar verdik. Bunlardan biri şu an elimde tuttuğum Lou Andreas-Salome’nin yazdığı Feniçka.

Aslı adı Fiona İvanovna Betyagin olan ama dostlarının hitap ettiği şekliyle Fenya ya da Feniçka, Rusya’da doğmuş, Avrupa’da uzun ve meşakkatli bir eğitim hayatı görmüş, özgür ruhlu, genç bir kadındır. Öğrenim hayatı boyunca, kadın olması nedeni ile gördüğü önyargılara aldırmadan yaşamaya alışmıştır. Yıllar sonra ülkesine dönmüş ve kendine yıllardır hayal ettiği hayatı kurmaya başlamıştır. Dar görüşlü ve tutucu insanlar arasında doğruluğuna inandığı yaşam tarzını sürdürmeye ve kadınlık gururunu korumak için çaba harcarken, Paris’ten tanıştığı eski dostu Max Werner onu ziyarete gelir. 

Werner’in ziyaretinden sonra roman, her şeyiyle tıpkı bir Rus klasiğine bürünüyor. Bitmek bilmeyen, uzun misafirlikler, ziyaretler, kalabalık yemekler, yemek sonrası toplantıları ve tüm bunların ortasına Fenya ve Max’in bitmek bilmeyen felsefi tartışmaları… Çoğu yerde sıkılmakla birlikte; şu cümleyi anlamaya çalışırken beynimde birkaç milyon hücre çırpınarak can verdi; “Kendi düş gücü ona bir oyun mu oynuyordu, yoksa Fenya öylesine iffetli görünmek istemesine rağmen gizemli bir biçimde kendisini ele veren ateşli renklerle tuhaf bir esrime yaratan çiçeklerle sarmalanmış bir geç Raphael dönemi figürünün stilize edilmiş sadeliğini, ruhsallığını ve inceliğini mi hatırlatıyordu?” Çevirmenin üstün yeteneğini bir tarafa koyuyorum ama yüzümün sol tarafına felç geldi. Böyle bir cümle olabilir mi ya?

Feniçka - Lou Andreas Salomé
İşbu felsefik, sosyo-kültürel ve kadının toplum düzenindeki yeri üzerine yapılan seviyeli tartışmalarının nedensiz bir şekilde gerilmesi ile tarafları  birden ateş basmasını, doktorasını yaparken feministliğin kitabını yazmış Fenya’nın liseli bir kız gibi olur olmaz her şeye küsmesini, yine Fenya’nın Max’i evine istediği gibi davet edebiliyor, yanında her yere gidebiliyorken, sevgilisi ile bu kadar gizli bir aşk yaşamasını, kitabın tamamında karakterin ismi Fenya diye geçerken, kitabın adının Feniçka olması anlam veremediğim şeyler.

İş Bankası Kültür Yayınlarından çıkan kitabın kapağında anladığım kadarıyla Feniçka değil (sayfa 32’de açıkça tasvir edilmiş oysa) yazarın kendisi resmedilmiş. Kendi adıma çok tatmin edici, huzur verici bir kitap olmadı ama elbette pek çok beğenen çıkacaktır.
Feniçka - Lou Andreas Salomé


     
            Ø      Orijinal Adı: Fenitschka
            Ø      Yayın tarihi: Eylül 2017 (4. Baskı)
            Ø      Yazar: Lou Andreas-Salomé
            Ø      Almanca'dan Çeviren: İlknur İgan
            Ø      Ebat: 12,5 x 20,5 cm
            Ø      Sayfa: 80
            Ø      ISBN: 9786053327837
            Ø      Goodreads Puanı: 3.81
Yorum Gönderme

0 Yorumlar